امروزه با توجه به حجم زیاد استفاده از پلاستیک در ساخت بطری ها و قطعات ساخت قالب بادی رشد چشمگیری داشته است . قالب بادی پلاستیک در واقع یک نوع فرایندی است که در تولید قطعات و بطری های پلاستیکی از آن استفاده می شود. با استفاده از این قالب ها بطری های توخالی پلاستیکی تولید می شوند.

امروزه استفاده از بطری های پلاستیکی تقریباً در تمام بخش ها امکان پذیر شده است. صنایع مواد غذایی و صنایع خودرو سازی و روغن خودرو از مهمترین مشتریان استفاده از بطری های پلاستیکی هستند. برای ساخت این بطری های پلاستیکی از قالب بادی استفاده می شود .

امروزه استفاده از این نوع قالب برای تولید بطری های پلاستیکی مثل بطری آب معدنی استفاده می‌شود . ساخت قالب های بادی یکی از مهمترین ابداعات در زمینه قالب سازی بوده است. استفاده از این قالب ها باعث شده است که صنایع بسته بندی شیمیایی و شوینده ها دچار تحول بزرگی شوند .

برای اینکه یک بطری پلاستیکی قالب گیری شود باید در ابتدا قالب های آن ساخته شود و این قالب ها معمولاً از جنس فولاد می باشند که می توانند دمای بالای پلاستیک ها را تحمل کنند. همانند قالب های ریخته گری ، ساخت قالب بادی نیز به صورت دو تکه است.

قالب های بادی معمولاً ابعاد مختلفی دارند و از قالب های کوچک برای ساخت بطری های کوچک شامپو تا بطری های بزرگ آب معدنی و مواد روغنی را تشکیل می دهند . در ساخت قالب های بادی از تکنولوژی های رایانه ای نیز استفاده می‌شود.

امروزه بر روی تمامی بطری ها ( بطری های شوینده ، بطری های مواد شیمیایی و روغن ها و بطری های مواد غذایی ) ما شاهد این هستیم که نام صنایع نیز بر روی این بطری حک شده است. با استفاده از طراحی های مهندسی و استفاده از برنامه های کامپیوتری می توان قالب هایی با قابلیت های خاص را طراحی و ایجاد کرده و از این قالب ها به عنوان یکی از دو بخش قالب بادی استفاده کرد .

قالب بادی پلاستیک به دلیل اینکه بطری ها و قوطی های پلاستیکی در تیراژ بالا تولید می شوند باید دوام و استحکام مناسبی داشته باشند . همچنین این قالب ها باید به نحوی طراحی و ایجاد شوند که بطری های ایجاد شده در آنها کمترین مقدار زائد و پلیسه پلاستیکی را داشته باشد .

فرآیند استفاده از قالب بادی پلاستیک در تولید محصولات پلاستیکی

برای ایجاد بطری و قوطی های پلاستیکی باید فرآیند تزریق و باد گیری با هوا گرم به صورت همزمان انجام شود. مراحل کار به این صورت است :

 • در ابتدا مواد پلاستیکی در داخل دستگاه گرم و ذوب می شوند.
 • سپس از طریق سیلندر مخصوص دستگاه وارد قالب می شوند.
 • سپس با استفاده از باد گرم فرایند باد گیری انجام می شود .
 • با این کار به اصطلاح لقمه اولیه ایجاد می شود.
 • سپس لقمه اولیه در داخل قالب به وسیله یک باد پرفشار گرم هل داده می شود و به دیواره های قالب می چسبد. با این کار لقمه پلاستیکی اولیه شکل اصلی قالب را به خود می گیرد .
 • بعد از خنک شدن قالب باز می شود و قطعه از آن خارج می شود .

در استفاده از قالب بادی فرآیند خنک کاری و دمیده شدن باد گرم از مهمترین مراحل کار هستند. استفاده از دانش و تجربه بالا در این مراحل به شدت نیاز می شود. هرچه که تجربه شما در این مرحله بالاتر باشد قطعه تولید شده بی نقص تر خواهد بود .

موارد استفاده از قالب بادی :

همان طور که گفته شد ساخت قالب های بادی برای تولید قطعات پلاستیکی تو خالی و همچنین بطری ها و قوطی های پلاستیکی کاربرد بالایی دارند . کاربرد اصلی این قالب ها برای تولید بطری های آب معدنی ، ظروف آبمیوه ، ظروف تو خالی مواد غذایی ، بطری های شامپو و دیگر شوینده ها و بطری های روغن و مواد شیمیایی مانند سموم استفاده می شود .

استفاده از این نوع به دلیل گسترش استفاده از بطری های پلاستیکی افزایش پیدا کرده است. آسانی کار و همچنین دوام و مقرون به صرفه بودن این قالب ها باعث شده است که استفاده از این قالب ها رشد بالایی داشته باشد.

امروزه این قالب برای تولید تمام بطری های پلاستیکی و بطری های نگه دارنده مواد شیمیایی استفاده می شود . راندمان بالا و کیفیت بالای این قالب ها باعث شده است که ساخت قالب بادی در کشور رواج بالایی داشته باشد .

قالب بادی پلاستیک

در هنگام تهیه قالب بادی پلاستیک به این نکته توجه داشته باشید که فرایند ساخت قالب های بادی فرآیند بسیار دقیق و پیچیده است و نیاز به تجربه بالایی دارد. یک قالب بادی خود و به اصطلاح تمیز باعث می‌شود که قطعات پلاستیکی ساخته شده نیز بی عیب و نقص باشند

مزایای استفاده از قالب بادی برای تولید قطعات پلاستیکی

 • دارای استحکام و دوام بسیار بالایی است .
 • سرعت تولید قطعه در این حالت بسیار بالا است .
 • نیاز به نیروی کار بسیار کمی دارد
 • می توان در اندازه های مختلف از آن استفاده کرد .
 • بطری های ساخته شده توسط نوع بادی در تمامی صنایع خوراکی ، بهداشتی آرایشی و صنایع نفتی و شیمیایی کاربرد دارند .
 • می توان از مواد پلاستیکی مختلف در قالب بادی استفاده کرد .

شرکت هادی پلاستیک به عنوان کارخانه تزریق پلاستیک ، ساخت قالب های بادی را به صورت حرفه ای انجام می دهد.