بازار پتروشیمی در شوک نفت :

روز گذشته محصولات پلیمری در شرایطی در تالار نقره‌ای عرضه شد که یکشنبه جاری قیمت محصولات پایه پلیمری روند و جهت‌گیری متفاوتی را در پیش گرفت، به‌گونه‌ای‌که قیمت برخی از محصولات با افت همراه بود و در مقابل برخی جهت‌گیری مثبتی را تجربه کردند.نکته مهمی که می‌تواند شرایط عرضه، تقاضا و معاملات برخی از محصولات را در بورس کالای ایران دستخوش تغییرات کند، افزایشی چشمگیر بهای نفت است؛ به‌گونه‌ای‌که شاخص نفت برنت مرز ۶۰ دلاری را رد کرد و در لحظه تنظیم این گزارش ۶۳ دلار ۹۳ سنت را رقم زد و شاخص نفت خام آمریکا رقم ۵۷ دلار و ۹ سنت را به خود اختصاص داد.

جرقه‌های قیمتی در بازار پلیمرها

در بازار آزاد پلیمرها اگرچه هنوز هم شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم؛ ولی جرقه‌های رشد نرخ در بدنه این بازار افزایش یافته که خود نشان‌دهنده برخی از خوش‌بینی‌ها به دورنمای فعالیت‌هاست. از جمله مهم‌ترین دلایل این امر برتری تقاضا بر عرضه‌ها و بالا بودن موجودی انبار و حجم بالای معاملات هفته گذشته بورس کالای ایران است که جذابیت معاملات را در بازار آزاد کم کرده بود.در طرف دیگر این احتمال وجود دارد که با توجه به بالا رفتن بهای نفت، بهای محصولات پلیمری طی هفته آینده افزایش یابد و همین عامل سبب می‌شود دارندگان محصول، کالاهای خود را در بازار آزاد عرضه نکنند تا در زمان بالا رفتن قیمت‌های پلیمری اقدام به فروش کنند.

برخی از کالاهای جذاب

پلی اتیلن سبک خطی A۰۲۰۹ از جمله کالاهای جذاب روز گذشته به شمار می‌آمد که با تقاضای ۵ هزار و ۹۱۸ تنی در مقابل عرضه‌ای ۲ هزار و ۸۱۶ تنی قرار گرفت و دست آخر با قیمت ۴ هزار و ۵۴۶ تومان مورد معامله قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین دلایل شکاف میان مقدار عرضه و تقاضا، عدم عرضه مناسب این محصول از سمت مجتمع‌های پتروشیمی است. البته این در حالی است که خط تولید امیرکبیر که برای مدتی از مدار خارج شده بود در شرایط فعلی عرضه‌های منظم‌تری نسبت به قبل دارد و روند قبلی خود را در پیش گرفته است.از دیگر کالاهای پرالتهاب روز گذشته می‌توان به گرید‌های مختلف PVC، پلی‌استایرن مقاوم ۷۲۴۰ و پلی‌پرو‌پیلن نساجی HP۵L۰L اشاره کرد.

Power Teck